Riebalai

Būtini šunims ir katėms

Iš prigimties šunis labiau nei kates traukia ėdalas, kuriame yra gausu riebalų, bet, jei gyvūnas nėra fiziškai aktyvus riebalai turi būti ribojami. Nesant labai griežto maisto normavimo, riebalų perteklius gali tapti nutukimo priežastimi. Tačiau gyvūnai negali negauti riebalų, nes šios maistinės medžiagos suteikia energijos ir būtinų riebalų rūgščių.

Riebalai yra organinių medžiagų šeima, dar vadinami lipidais. Riebalų rūgštys ir glicerinas, kurie kartu sudaro trigliceridus, yra pagrindiniai elementai. Lipidai gali būti paprastieji (trigliceridai, vaškas) arba sudėtiniai (kurių sudėtyje yra daug kitų elementų). Pavyzdžiui, ląstelių membranos yra sudarytos iš fosfolipidų.

Riebalai yra svarbiausias šunų ir kačių energijos šaltinis, kuriam oksiduojantis gyvūnams atiduodama reikalinga energija. Vienas gramas lipidų sudaro apie 9 kcal medžiagų apykaitos energijos, t.y., du su puse kartų daugiau nei vienas gramas angliavandenių ar baltymų.

Kai kurios riebalų rūgštys – vadinamos nepakeičiamomis – taip pat yra struktūrinė ląstelių dalis arba veikia kaip specifinių hormonų pirmtakai. Lipidų yra visuose maisto produktuose, kuriuose gausu gyvulinių riebalų (svieste, taukuose, lydytuose kiaulės taukuose, kiaušiniuose, naminių paukščių riebaluose, žuvų taukuose) ir augalinių riebalų (aliejuje, aliejinių augalų sėkluose).

  • facebook
  • youtube