Slapukų nustatymai Nujunkymo laikotarpis - Royal Canin

Augimas, pagrindinis etapas

Nujunkymo laikotarpis

Nuo gimimo iki nujunkymo

Gimusiam aklam ir kurčiam šuniukui, vėliau nujunkytam ir praėjusiam socializacijos laikotarpį, pakanka kelių savaičių atrasti savo vietą šeimos hierarchijoje, kuri skiriasi nuo jo mamos ir brolių bei seserų.

Gimdymas

Šunys gimdo po vidutiniškai 63 dienas trukusio vaikingumo. Likus savaitei iki gimdymo, kalė iš įvairių daiktų daro gūžtą ir ieško ramios vietos arba priešingai siekia šeimininko draugijos. Amniono maišas, supantis šuniuką, pasirodo praėjus daugiausia dvylikai valandų po vandenų nutekėjimo. Jei amniono apvalkalas neplyšta, paprastai kalė pati per minutę jį išstumia. Ji nutraukia bambagyslę ir laižo naujagimio krūtinę, stimuliuodama pirmuosius šuniuko įkvėpimus. Kiti šuniukai išstumiami kelių minučių – pusės valandos intervalais.

Gimus šuniukui, jo nervų sistema dar nebūna iki galo išsivysčiusi. Šuniukas gimsta kurčias, aklas, labai silpnos uoslės ir nervų sistemos, todėl jo jutimo impulsai yra lėti, tuo pačiu tokie yra ir jo judesiai. Kalė stumia šuniukus prie savo spenelių, kad jie galėtų žįsti krekenas. Pirmasis pienas yra labai svarbus šuniukų imuninės sistemos vystymuisi. Krekenos ne tik pasižymi vertingomis maistinėmis savybėmis – jame yra daug didesnis baltymų kiekis nei piene – šuniukai iš krekenų gauna 95% antikūnių, reikalingų apsaugai nuo infekcijų. Tokiu būdu mama šuniukams penkioms – septynioms savaitėms pasyviai perduoda savo "imunologinę atmintį", iki to laiko, kai jie patys galės apsiginti nuo infekcijų grėsmės.

Pirmosios dienos

Pirmosiosmis šuniukų gyvenimo savaitėmis juos prižiūri mama. Šiuniukus laižydama ji atlieka būtiną darbą šuniukų tuštinimosi ir šlapinimosi refeleksų formavimuisi. Kalė šuniukus maitina apie dvidešimt kartų per dieną. Šuniukai reaguoja tik į lytėjimo dirgiklius ir orientuojasi pagal šilumos šaltinius, t.y., savo mamą, kurią suranda šliauždami. Šuniukų akių vokai atsidaro, jiems sulaukus 10-15 dienų. Pieniniai dantys pradeda dygti nuo 20-osios jų gyvenimo dienos.

Maždaug 4-ąją savaitę šuniukai pradeda girdėti, t.y., reaguoti į triukšmą. Tai tiriamojo laikotarpio pradžia, kai šuniukai pradeda žaisti, prisiriša prie mamos ir pradeda pažinti kitus šuniukus – savo brolius ir seseris. Tuo metu veisėjas prabudusius šuniukus gali pradėti supažindinti su žmonėmis ir jų kvapu, su jais žaisti bei švelniai imti į rankas.  

Socializacijos laikotarpis trunka nuo 3-iosios iki 9-osios šuniukų gyvenimo savaitės. Tuo gyvenimo laikotarpiu pratinami prie socialinio gyvenimo šuniukai palaipsniui išmoksta bendrauti ir išsiugdo hierarchijos pojūtį motinos papeikimų, uoslės ir kūno laikysenos ženklų pagalba. Tas laikotarpis yra svarbiausias šuniukų vystymosi etapas, todėl reikia plėsti jų aplinką. Iš tikrųjų, šuniukas turi pradėti priprasti prie įvairių dirgiklių, su kuriais jam teks susidurti: riksmų, triukšmo, kvapų... ir susipažinti su individais, su kuriais turės taikiai gyventi.

Nujunkymas

Laktacija vidutiniškai trunka šešias savaites nuo šuniukų atsivedimo, o didžiausias laktacijos produktyvumas yra apie trečią žindymo savaitę. Tuo laikotarpiu svarbu kalę maitinti ne dideliu ėdalo kiekiu, o itin geru ėdalu, kurio teikiama energija atstato jos pačios energijos atsargas. Norint apytikriai apskaičiuoti, kiek kalė pagamina pieno, reikia reguliariai pasverti šuniukus prieš ir po maitinimo. Taip galima sužinoti, kad, pavyzdžiui, aštuonis šuniukus maitinanti 32 kg labradorė kalė, norėdama išauginti savo vadą, turi pagaminti 2,4 kartų didesnį pieno kiekį nei jos pačios svoris!

Per kitas savaites, mažėjant kalės pieno produkcijai, ji pradeda atryti maistą, kad šuniukai gautų papildomo ėdalo, nes jie pradeda spontaniškai domėtis savo motinos dubeniu. Šiuo laikotarpiu prasideda laipsniškas nujunkymo procesas, kuris baigiasi šeštąją-aštuntąją gyvenimo savaitę, kai pereinama prie augimui skirto ėdalo. Kaip ir bet koks mitybos pakeitimas, nujunkymas turi būti laipsniškas procesas, kurio metu mamos pienas keičiamas augimui skirtu ėdalu. Po nujunkymo šuniukų mityba turi būti panaši į jų mamos laktacijos laikotarpio pabaigoje (t.y., tuo laikotarpiu, kai ji atstato savo atsargas), kas žymiai palengvina veisėjo darbą. Taigi, jis šuniukus gali maitinti tuo pačiu “Starter” ėdalu, skirtu kalei laktacijos laikotarpiu ir šuniukų augimui, sumaišytu su šiltu vandeniu arba pieno pakaitalu mišiniu. Vėliau šis puikiai mitybos poreikius patenkinantis maistas yra vis mažiau drėkinamas, kol nujunkymo pabaigoje, prieš pradedant vartoti po nujunkymo laikotarpiui skirtu “Health Nutrition” ėdalu, pateikiamas visai nesudrėkintas.

Vaizdo klipai

The puppy’s first steps

Already trusting, already close, the puppy is ready to share and receive anything his owner will be willing to give him. Knowing well his needs to preserve his health is man’s first duty. Nutrition, synonymous with health, disease prevention, protection of the body, is an essential component of his vitality.

  • facebook
  • youtube