Slapukų nustatymai Šuo – žmogaus draugas - Royal Canin

Šunys, tarnaujantys žmogui

Šuo – žmogaus draugas

Ištikimas žmogaus draugas

Neabejotinai medžioklė yra pirmoji bendra žmogaus ir šuns veikla. Žmogus ir šuo visada kartu ieškojo ir gaudė pukščius bei žvėris ir tai daro iki šiol. Kitų šunų uoslė panaudojama kitokiems šeimininko norams tenkinti – trumų ar naudingųjų iškasenų paieškoms.

Medžiokliniai šunys

Šiuo sportu užsiimantys šunys, kaip ir jų šeimininkai, turi būti puikios fizinės formos, kadangi jiems reikia daug ir bet kokiu oru treniruotis. Šie šunys turi pasižymėti tvirtu charakteriu, atkaklumu ir pastabumu, neminint puikios uoslės, reikalingos geram medžiokliniam šuniui.

Medžioklės metodai, vietos, medžiojamieji paukščiai ir žvėrys – viskas turėjo įtakos įvairiausių fizinių šunų tipų išplitimui. Šiandien, tokių veislių priskaičiuojama šimtai – tokie šunys yra gimę skirtingoms funkcijoms atlikti ir skirtingose žemėse! Terjerai, vandens šunys, nešuliniai šunys, pointeriai ar retriveriai, visi jie atlieka specialius darbus, atsižvelgiant į fizinį sudėjimą, uoslės ar regėjimo savybes. Be šuns – medžiotojo draugo ir kompaniono – neįmanoma medžioklė, kitaip sakant, savotiškos varžybos, kurias nevisada laimi šuo. Iš tiikrųjų, pasinaudodami savo instinktais, treitorijos pažinojimu ir gudrybėmis, medžiojamieji paukščiai ir žvėrys pergudrauja savo varžovą šunį, kurio didžiausias privalumas yra uoslė, ištvermė, ryžtingumas ir tam tikri įgūdžiai, būdingi atitinkamam medžioklinių šunų tipui.

Įgimti sugebėjimai ir dresavimas

Tarptautinės kinologų federacijos klasifikacijoje medžiokliniai šunys yra suskirstyti į keletą grupių. Jie visi pasižymi bendrais įgimtais sugebėjimais, kurie yra kruopštaus atrankos proceso, kuriame dešimtmečiais specializavosi veislininkai, vaisius. Tarp būtinų medžioklinių šunų savybių pirmąją vietą užima gebėjimas imtis iniciatyvos: šuniui svarbu ne tik turėti gerą uoslę, bet mokėti ja pasinaudoti. Todėl reikia tinkamai dresuoti medžioklinį šunį,turėti daug kantrybės ir taktiškumo bei žinoti, kad tokių šunų dresavimas nėra vienodas – dresavimo metodai skiriasi priklausomai nuo šunų.

Apskritai, norint gerai paruošti medžioklinį šunį, reikia dirbti kasdien keletą mėnesių. Toks šuo turi išmokti ne tik išnaudoti savo uoslę, bet būtinai mokėti būti paklusnus, vykdyti komandą grįžti, užimti poziciją (garsi anglosaksų komanda”gulti”). Visi gyvūnai priklausomai nuo jų rūšies, o šunų atveju – nuo veislės, turi daugiau ar mažiau išvystytą uoslę. Tačiau dresavimui baigiantis, šuo turi sugebėti atskirti vėjo jam atnešamus kvapus, kad būtų išvengta klaidų. Pointeriai šunys turėtų sugebėti "eiti į paiešką" bet kurioje jiems nurodytoje vietoje ir mokėti nejudėti, kad neišgąsdintų ir nenubaidytų medžiojamųjų paukščių ar žvėrių; jis taip pat turi sugebėti medžiotojui atnešti sumedžiotą paukštį ar žvėrį.

Šunys turi būti dresuojami, stengiantis naudoti kuo mažiau spaudimo ar prievartos.

Kas yra įgimta…

Iš esmės todėl, kad tai jo kraujyje, medžioklinis šuo niekada nebus nei kambarinis šuo, nei vien tik kompanionas; kas yra įgimta, to niekada nepakeisi. Todėl jei jūs nesate medžiotojas, bet auginate vieną tokių šunų, kiekvieną dieną privalote suteikti savo šuniui galimybę pabėgioti ir pažaisti, nes miesto gyvenimas nėra ideali medžioklės vieta!

Trumų šunys

Šunys atlieka ir tokį ypatingą darbą, kuris suteikia didelį pasitenkinimą gurmanams – cavage ("kasinėjimus"). Kas slepiasi už šio nežinomo termino, kilusio iš žodžio "cavadou", kuris, išvertus iš prancūzų kalbos, reiškia instrumentą, kuriuo nesunkiai surandami ir iš žemės iškasami trumai.

Trumai – požeminiai grybai – yra ieškomi taip retai, kad net buvo pavadinti "juoduoju auksu". Tradiciškai, pasinaudojant uosle, trumų ieškoti buvo patikima daugeliui gyvūnų: ožkoms, avims, kiaulėms, ir visai neseniai, šunims, kurie yra supratingesni ir transportabilūs.

Šiam tikslui gali būti naudojami visų veislių šunys, kurie buvo specialiai dresuoti ir sugeba surasti trumus profesionaliais metodais (dirbtinių triufelių laukuose) arba mėgėjiškais metodais (natūralių triufelių laukuose).

Tradicinis metodas yra toks: tik gimusios šuniukų vados, kurią rengiamasi naudoti šiam darbui, mamos speneliai yra aptepami trumų sultimis, kad šuniukai iš karto būtų supažindinti su trumų kvapu. Vėliau sistemingai šuniukų mityba yra papildoma trumų sultimis. Todėl tokiems šunims trumų kvapas asocijuojasi su jo maistu ir jis automatiškai yra linkęs ieškoti to kvapo.

Naudingųjų iškasenų paieškos šunys

1962-aisiais metais Suomijoje pirmą kartą šunys buvo panaudoti naudingųjų iškasenų paieškoms. Tuomet šuo žvalgymo tikslais turėjo ieškoti sieros. Vėliau šia iniciatyva sėkmingai buvo pasinaudota Švedijoje, Rusijoje ir Kanadoje. Šiuo metu kitose šalyse šunys ieško nikelio ir vario telkinių, nors juos ir sunkiau rasti negu sierą, kuri skleidžia stipresnį kvapą. Nepaisant, kad naudingųjų iškasenų ieškantys šunys yra dresuojami panašiai kaip narkotikų ir sprogmenų paieškos šunys – žaidimų pagalba – Rytų Europos ir Skandinavijos šalyse yra sakoma, kad geras naudingųjų iškasenų ieškantis šuo gali rasti telkinį, esantį penkiolikos metrų gylyje.

  • facebook
  • youtube