Slapukų nustatymai Šunys pagalbininkai - Royal Canin

Šunys, tarnaujantys žmogui

Šunys pagalbininkai

Nuo kai kurių žmonių šuo neatsitraukia nei akimirkai ir suteikia jiems visą būtiną pagalbą. Šie išskirtiniai šunys taip dresuojami, kad galėtų padėti neįgaliesiems, kurtiesiems ir prastai girdintiesiems bei regėjimo negalią turintiems žmonėms.

Neįgaliųjų žmonių šunys pagalbininkai  

Šie šunys priklauso ramumu, paklusnumu ir sugebėjimu išmokti komandas pasižyminčioms veislėms. Tai – Labradoro retriveriai ir auksaspalviai retriveriai. Jų dresavimą sudaro keli etapai. Pirmiausia šuniukas yra apgyvendinamas šeimoje, kuri, padedant šunų dresavimo centrui, rūpinasi jo dresavimu ir moko paklusnumo. Vėliau šuo specialiai dresuojamas specializuotoje asociacijoje ir išmokomas padėti ribotas judėjimo galimybes turintiems žmonėms. Šio dresavimo laikotarpio pabaigoje šunys sugeba įvykdyti apie penkiasdešimt skirtingų komandų, pavyzdžiui, pakelti ant žemės nukritusį objektą, atnešti objektus (telefoną), atidaryti ir uždaryti duris, įjungti ir išjungti šviesą, padėti pastumti krėslą į sunkiai pasiekamas vietas ir pan.

Šunys vedliai

Šunimis vedliais tampa taip pat paklusnumu ir mokymosi sugebėjimais pasižyminčių veislių šunys. Dažniausiai tai vokiečių aviganiai, šveicarų baltieji aviganiai, lygiaplaukiai retriveriai, auksaspalviai retriveriai ir Labradoro retriveriai. Šuniukai turi būti kilę iš specifinių veislinių šunų veisyklų, kurios veisia būtent tam darbui skirtus šuniukus ir bendradarbiauja su šunų vedlių mokyklomis. Iš karto po nujunkymo šuniukai yra apgyvendinami šeimose, kurios vadinamos “šeimomis šeimininkėmis”, o po to išskirstomi į įvairias šunų dresavimo mokyklas.

Dresavimas trunka daugiau kaip porą mėnesių. Jis yra padalintas į keletą etapų, kurių metu šunys yra daugiausiai mokomi paklusnumo. Tai paprasti pratimai, išmokantys šunį užimti specialias pozicijas, surasti objektus, priprasti dėvėti savo pakinktus ir išmokti vaikščioti šalia žmogaus. Šiam dresavimo etapui gali vadovauti tik instruktorius. Kitame dresavimo etape šuo išmoksta išvengti įvairių tipų kliūčių ir apie jas įspėti savo šeimininką. Tai sudėtingiausias dresavimo etapas. Vėliau šuniui yra patikimas regėjimo negalią turintis asmuo, kuris turi priprasti prie šuns ir leisti šuniui jį/ją vedžioti įvairiais maršrutais. Vėliau šis asmuo ir šuo tampa labai artimi. Instruktorius yra tarsi jungtis tarp šuns ir šio asmens, bei regėjimo negalią turinčio žmogaus tarpininkas.

Po dviejų mėnesių, praleistų šunų vedlių mokykloje, regėjimo negalią turinčio asmens ir šuns binomas yra pasiruošę susidurti su gyvenimo kasdienybe ir taip gyventi nemažai metų.

Šunys, padedantys prastai girdintiesiems

Pasaulyje yra keletas tokių šunų dresavimo centrų – Jungtinėse Amerikos Valstijose, Anglijoje ir Olandijoje.

Paprastai prastai girdintiesiems padeda auksaspalviai retriveriai, taip pat ir valų korgiai bei barzdotieji koliai. Aštuonių savaičių šuniukai iki kol jiems sukanka vieneri metai yra apgyvendinami šeimose (jei yra galimybė, šeimose su vaikais), kuriose jie yra dresuojami ir išmokomi prisitaikyti įvairiausiose vietose (mieste, prekybos centre, miške…). Po to šuo grąžinamas į dresavimo centrą, kur išmokomas puikiai vykdyti savo būsimas pareigas.

Didžiausią vaidmenį vaidina šuns veislės parinkimas, nes dresavimo centre išbandomi šunų mokymosi sugebėjimai: jie turi išmokti daugiau kaip 70 žodinių komandų ir 20 kūno judesių. Be to, kurčiojo ar prastai girdinčiojo balso tonas ir dikcija šiek tiek skiriasi nuo girdinčiojo, todėl šuo turi papildomai dirbti, kad priprastų prie kitokio balso.

Šunys, padedantys kurčnebyliams, turi būti dresuojami ne vienerius, o dvejus metus. Pagrindinis šuns dresavimo uždavinys – išmokyti šunį reaguoti į tam tikrus garsus ir įspėti šeimininką. Pavyzdžiui, suskambus žadintuvui, šuo iš karto užšoka ant lovos, suskambus durų skambučiui, jis trūkteli savo šeimininko kelnių kraštą arba, norėdamas įspėti apie nesavalaikį vizitą, švelniai paima jo ranką. Žmogus, kuriam padeda toks šuo, dažniausiai nebebūna toks vienišas.

Vaizdo klipai

Assistance Dogs

The dog’s ability to learn, the gentleness and patience of certain breeds have made for an extraordinary development of his role in providing sensory support to visually impaired or hearing impaired people and have enabled to improve their integration into personal or professional life.

  • facebook
  • youtube