Slapukų nustatymai Šunys gelbėtojai - Royal Canin

Šunys, tarnaujantys žmogui

Šunys gelbėtojai

Šuo didvyris

Nuo tada, kai šunys tapo prijaukintais, jie padeda žmonėms atlikti įvairius darbus – pradedant medžiokle, baigiant saugojimo ar ganymo darbais. Per daugelį metų šunys padarė dar daugiau:

Lavinų šuo

Paieškos po griūčių yra vienas retai pasitaikančių pirmosios pagalbos atvejų, kai nedelsiant yra reikalinga šuns pagalba. Ypatinga šuns uoslė, greitis ir atkaklumas veda šunį į priekį. Tačiau šis šuo yra komandos, kuriai dar priklauso tyrinėtojai ir kasėjai, dalis. Komanda dirba vienu metu, bet sniego griūčių atveju šunys eina pirmi.

Tad kodėl šunys yra svarbiausi? Įvykus nelaimei kalnuose, svarbiausias yra laiko faktorius, kadangi kuo greičiau ištiriama griūties vieta, tuo daugiau galimybių gelbėtojams surasti gyvus palaidotus žmones. Būtent čia šuns vaidmuo tampa itin svarbus: jo darbo kokybė yra tokia pat ar dar aukštesnė, be to, šunys ištyrinėja žemę daug greičiau nei žmonės. Nuodugnaus zondavimo, kurį atlieka dvidešimt remontininkų, šimtapocentiniam rezultatui pasiekti prireiktų apie dvidešimt valandų, o šuniui, tam pačiam 100% rezultatui pasiekti užtenka dviejų valandų, dirbant maždaug vieno hektaro plote.

Šuo pėdsekys

Sekimas – tai individų paieška, pagal turimus įkalčius (pėdsakus, objektus, įtariamus įkalčius...), kuriai daugiau ar mažiau padeda šuns uoslė. Tokios misijos metu galima surasti vieną ar keletą asmenų arba susekti bet kokį objektą ar įrangą, prarastą ar paslėptą kelyje ar netoli jo, ar tiesiog paprastai nustatyti reikiamą kryptį. Visą laiką žmogaus kūnas skleidžia kvapą. Apmokomas šuo turi susidurti su šiais faktoriais: specifiniais kvapais (būdingi individualų, grupių, rūšių kvapai), cheminiais kvapais (oda, tepalai, drabužiai), lauke sugadintais elementais (išmindžioti augalai, dėl įvairių pažeidimų į žemės paviršių išsiveržusios bakterijos ...), arealais (miškas, pieva, liucerna, pasėliai...), oro sąlygomis. Dėl pėdsekio darbo, kuriam yra reikalingos specialios treniruotės ir kurį sugeba dirbti ne visi šunys, sudėtingumo, būtina iš anksto atrinkti tam darbui gabius šunis. Atrinkti gyvūnai privalo pasižymėti tokiomis savybėmis: ypač išvystyta uosle; puikiu susikoncentravimu, kuris yra būtinas, kad parazitų kvapai ir aplinka neišmuštų iš pusiausvyros (dėmesingumu ir tikslumu, atliekant pėdsekio darbą); dinamiškumu, ištverme, ryžtingumu ir tvirtumu; galiausiai, drąsa ir abejingumu šūviams.

Paieškos šuo

Paieška – tai operacija, kurios tikslas yra surasti dingusius žmones – tai iš dalies tas pats pėdsekio darbas. Tačiau jis ya atliekamas kitaip: šuniui nėra nurodomas nei joks objektas, nei potenciali išvykimo vieta. Šuo paleidžiamas be jokio diržo ar pavadėlio. Jo darbas yra ieškoti nurodytoje teritorijoje pagal atitinkamą kvapą, kaip griūčių ar griuvėsių paieškose.

Gelbėjimo jūroje šuo

Dėl savo fizinių sugebėjimų ir begalinio ryžto, šuo, būdamas gelbėtojų pagalbininku, kaip ir visose kitose gelbėjimo operacijose, vaidina svarbiausią vaidmenį. Niūfaundlendas yra populiariausia jūros ir vandens šunų gelbėtojų veislė. Šios veislės šunys pasižymi daugybe privalumų, kuriais galima pasinaudoti jūros ir vandens gelbėjimo darbuose:

  • jėga: jis gali ištempti keletą asmenų ar valtį, sveriančią keletą tonų;
  • ištverme: jis gali plaukti keletą valandų ir ilgas distancijas;
  • atsparumu šalčiui, kuris jam padeda akimirksniu susiorientuoti, priešingai nei narui, kuriam pasirengti reikia maždaug penkių minučių;
  • olimpine ramybe, esant bet kokioms aplinkybėms, sugebantis nuraminti gana nemažai laivo katastrofos aukų;
  • atkaklumu, dėl ko jis niekada neatsisakys savo misijos;
  • galimybe veikti iš karto: jam nereikia jokios įrangos.

Šuniukai, įsigyti jūros ir vandens gelbėjimo darbams, yra pasirenkami atsižvelgiant į raumenų stiprumą ir dinamiškumą bei stiprią griaučių struktūrą. Be to, tokiems veisliniams patinams yra sistematiškai atliekami klubų sąnarių displazijos rentgeno tyrimai, siekiant nustatyti displaziją.

Paieškos griuvėsiuose šuo

Paieškos griuvėsiuose šuns vaidmuo neapsiriboja paieškomis žemės drebėjimo vietose. Šie šunys dalyvauja gelbėjimo darbuose, sugriuvus pastatams ar įvykus nuošliaužoms, po gaisro, sugriuvus statybvietei ar sprogus minai, traukinių avarijose arba aviakatsrofų vietose... Deja, nelaimių įvairovės netrūksta.

Pirmąjį kartą šunys buvo panaudoti ieškoti griuvėsiuose palaidotų gyvų žmonių Didžiojoje Britanijoje, Antrojo pasaulinio karo metu, po bombardavimo. 1954 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose, Vokietijoje ir Šveicarijoje buvo atidaryti pirmieji paieškos šunų dresavimo centrai. Pirmieji pasaulyje išgarsėjo Šveicarijos šunys po 1976 metų žemės drebėjimo Italijoje, Friulyje. 12 paieškoje dalyvavusių šunų išgelbėjo 42 žmones ir rado 510 lavonų.

Nuo to laiko kiekviena tokia nelaimė, ypač 2001 metų rugsėjo 11-oji, yra nušviečiama žiniasklaidoje, pažymint tokių gelbėjimo komandų drąsą ir atkaklumą.

Bet kokiame bendrame šuns ir žmogaus darbe yra reikalingas labai glaudus jų bendradarbiavimas. Žmogus, dirbantis kartu su šunimi paeiškos darbuose griuvėsiuose, privalo jį gerai pažinoti, kad sugebėtų “perskaityti” jo teikiamą informaciją, t.y., sekti visus jo ženklus. Taip pat ir šuo, kuris turi visiškai pasitikėti savo šeimininku, kad galėtų sekti paskui jį visur kur reikės ir kokie belauktų sunkumai. Norint pasiekti tokį šuns ir žmogaus bendradarbiavimo lygį, reikia ilgai dirbti. Griuvėsių paieškos darbuose dirbantys šunys privalo turėti gerą uoslę, ramų ir racionalų charakterį bei būti labai energingi. Jie turi būti draugingi su žmonėmis bei savo kolegomis šunimis, kadangi griuvėsiuose dažnai tenka dirbti keletui šunų. Pomėgis žaisti taip pat yra svarbi mokymo dalis. Dažniausiai griuvėsių paieškose dirba aviganių veislės šunys, ypač vokiečių ir belgų aviganiai.

Vaizdo klipai

The dog’s origin

Several hypotheses have been put forward as to the origins of dog domestication which took place approximately fifteen thousand years ago. Joint hunting, wolves having chosen to get closer to men in order to take advantage of their food scraps or wolf cubs adopted by human groups. All these hypotheses are plausible.

Nuotraukos

  • facebook
  • youtube