Šunų veislės

Vaizdo klipai

Several hypotheses have been put forward as to the origins of dog domestication which took place approximately fifteen thousand years ago. Joint hunting, wolves having chosen to get closer to men in order to take advantage of their food scraps or wolf cubs adopted by human groups. All these hypotheses are plausible.

Šunų veislės

Šuo, kaip žmogaus augintinis, turi daug privalumų. Atsidavimo ir ištikimybės simbolis, kaip niekada yra dar artimesnis žmogui. Šis gyvūnas pasižymi daugybe veislių, kurių suskaičiuojama beveik 400.

Beveik 15 000 metų šuo gyvena šalia žmogaus, su kuriuo yra susietas labai stipriais saitais. Ir šunys pagalbininkai, ir šunys žmonių draugai yra, kaip niekada, labai artimi žmogui. Bėgant šimtmečiams, žmogus turėjo labai didelės įtakos šunų evoliucionavimui, atrinkdamas juos pagal jų sugebėjimus ar charakterį. Įvairiausios šunų veislės, kurių priskaičiuojama daugiau kaip 400, pasižymi skirtingais dydžiais, kailiais, figūromis ir charakteriais.

Teisingas pasirinkimas

Jei perkate veislinį šunį, reiškia, norite būtu tikri, kad šuniukui tapus suaugusiu šunimi, jis pasižymės tokiomis fizinėmis ir elgsenos ypatybėmis, kokiomis turi pasižymėti profesionalaus veislininko šunys. Daugeliui mėgėjų dažniausiai svarbiausia yra šuns veislės išvaizda, dėl kurios jie “įsimyli šunį iš pirmo žvilgsnio” – mielas šuns snukis, jo figūra, kailis, dydis. Vis dėlto, be fizinių savybių, kiekviena veislė skiriasi elgsenos ypatybėmis, apie kurias turėtumėte žinoti prieš rinkdamiesi šunį. Vadinasi, svarbu surinkti informaciją bei apsilankyti ne vienoje šunų parodoje ir šunų veislininkų klubuose.

Darnus gyvenimas kartu su šunimi

Šuns elgsena formuojasi prieš gimimą, gimimo metu ir po gimimo. "Prieš gimimą" reiškia jo genofondą. "Gimimo metu" – tai svarbiausias laikotarpis po gimimo iki tos dienos, kai šuniukas palieka šunų veisyklą ir apsigyvena naujoje šeimoje. "Po gimimo" – tai nauja aplinka, su kuria šuniukas turi susipažinti. Kitais žodžiais tariant, pagrindiniai šuns elgsenos ypatumai susiformuoja per pirmuosius jo gyvenimo mėnesius. Genofondas, aplinka ir tam tikra patirtis, pavyzdžiui, atvykimas į naujus namus ir pirmi pasivaikščiojimai, yra neatsiejamai susiję. Nepaisant to, tinkamai nedresuojant šuns, neparodant, kas yra šeimininkas, t.y., konkrečiai kalbant, kas yra gaujos vadas, kadangi šuniui žmogaus šeima atstoja gaują, bet kuris šuo pradės viešpatauti ir įves savo įstatymus, nesvarbu, kokio dydžio ar veislės jis bebūtų. Apsilankymai šunų dresavimo klubuose yra puiki priemonė susipažinti su šunų elgsena, šunims keliamais reikalavimais bei sužinoti, kaip elgtis su šunimi, norint darniai su juo gyventi.

Miesto ir kaimo šunys

Kokie bebūtų veisliniai šunys – medžiokliniai šunys, sarginiai šunys ar žmogaus palydovai, jie turi istorines šaknis, kurios lemia jų galimybes ir charakterį. Šiais laikais daugelis šių šunų veislių gali gyventi miesto erdvėje ir kasdien keletą kartų per dieną pasivaikščioti atvirame ore ne trumpiau kaip po 30 minučių. Šeimininkas turi skirti dėmesio šuniui, kuris neapsiriboja kasdieniu jo maitinimu.

Vis dėlto, kai kurios veislės nėra prisitaikiusios gyventi mieste, kur joms, trūksta fizinio krūvio, dėl ko gali iškilti didesnis pavojus nei kitoms veislėms. Toks yra, pavyzdžiui, borderkolis, gimęs valdyti bandą, arba Sibiro haskis, turintis gyventi gaujoje ir tempti roges šalto klimato regionuose.

Ir dar, kas būtų pagalvojęs, kad Jorkšyro terjeras, medžiojęs žiurkes Anglijos Jorkšyro kasyklose, po šimto metų taps populoariausia miniatiūrinių šunų veisle pasaulyje? Nepaisant to, jis savo širdimi išliko "terjeru", apdovanotu tvirtu temperamentu. Kur begyventų aviganis – miške ar kaime – jis visada saugos, t.y., bus budrus, airių seteris gali lakstyti kaip pašėlęs po prie miško esančią greitkelio poilsio aikštelę ir nukreipti nosį į vėją, o retriveris atkakliai stengsis surasti savo miesto šeimininko… batą.

Skirtingos grupės

Jau antikinės Romos laikais šunys buvo klasifikuojami pagal jų sugebėjimus. Šunys buvo skirstomi į “aviganius”, “medžioklinius šunis” ir “naminius šunis”. Aštuonioliktajame amžiuje Buffonas bandė klasifikuoti šunis pagal jų ausų formą: jis diferencijavo juos į trisdešimt veislių su stačiomis ausimis, nulėpusiomis ausimis arba pusiau nulėpusiomis ausimis, tuo tarpu Cuvieras pasiūlė suskirstyti šunų veisles pagal kaukolės formą – į “sarginius šunis”, “mastifus” ar “spanielius”.

Nuo šeštojo dešimtmečio Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) vadovaujasi savo sudaryta 10 skirtingų veislių grupių klasifikacija. Tai pačiai grupei priklauso “veislių grupė, pasižyminti tam tikru skaičiumi bendrų charakteringų savybių”. Vadinasi, pavyzdžiui, pirmajai grupei priklausantys individai (aviganiai), nepaisant morfologinių skirtumų, visi pasižymės bandos prižiūrėtojo instinktu.

1 grupė: Aviganiai ir ganymo šunys (išskyrus Šveicarijos ganymo šunis).

2 grupė: Pinčeriai ir šnauceriai. Kalnų šunys ir Šveicarijos ganymo šunys.

3 grupė: Terjerai.

4 grupė: Taksai.

5 grupė: Špicai ir primityviojo tipo šunys.

6 grupė: Skalikai, pėdsekiai ir giminingos veislės šunys.

7 grupė: Pointeriai.

8 grupė: Retriveriai, vandens šunys.

9 grupė: Pramoginiai šunys ir šunys palydovai.

10 grupė: Lenktyniniai šunys.

Vaizdo klipai

The dog’s origin

Several hypotheses have been put forward as to the origins of dog domestication which took place approximately fifteen thousand years ago. Joint hunting, wolves having chosen to get closer to men in order to take advantage of their food scraps or wolf cubs adopted by human groups. All these hypotheses are plausible.

  • facebook
  • youtube