Pagrindinis puslapis Kačiukas ir katė Kačiukas Nuo gimimo iki suaugusios katės

Nuo gimimo iki suaugusios katės

Nuo gimimo iki suaugusios katės

Kačiuko vystymasis

Visiškai priklausomas nuo savo motinos kačiukas tampa savarankiškas per keletą savaičių. Toks greitas vystymasis iki nujunkymo, t.y., kai kačiuką vis dar žindo mama, yra tipiškas kačių giminei.

Atsiradęs šiame pasaulyje aklas ir kurčias kačiukas sveria tik apie šimtą gramų. Aplaižytas mamos ir tokiu būdu atsikračius apvalkalo, jis sušildomas ir stimuliuojamas. Tai padeda jam surasti motions spenelius. Iki trečiosios gyvenimo savaitės jis negali reguliuoti savo kūno temperatūros – todėl jis jaukiai prisiglaudęs guli prie savo mamos pilvo ir žinda priešpienį, kuriame gausu antikūnių. Po keleto dienų jis pradeda maitintis mamos pienu. Per pirmąjį kačiuko gyvenimo mėnesį pieno žindimas trunka trečdalį laiko. Nuo septintosios iki dešimtosios gyvenimo dienos jo gimimo svoris padvigubėja. Per 5 savaites kačiukas išmoksta judėti ir išsivysto jo jutimo organai, nes kai nežinda, jis žaidžia arba miega.

Penki jutimo organai

Tik gimęs kačiukas turi tokį uoslės pojūtį, kurio jam užtenka susirasti savo mamą. Jis taip pat sugeba atskirti tris pagrindinius skonius: saldų, sūrų ir rūgštų, šiek tiek pirmenybės skirdamas dviem pastariesiems. Kita vertus, būdamas aklas ir kurčias, šiuos du jutimo organus kačiukas įgyja beveik tuo pačiu metu. Apie penktąją gyvenimo dieną kačiukas pradeda girdėti, tačiau iki keturioliktosios gyvenimo dienos jis dar nesugeba orientuotis pagal garsus. Suaugusios katės įgūdžiai susiformuoja sulaukus maždaug vieno mėnesio. Tuo metu kačiukas pradeda atpažinti savo mamos balsą. Kačiukas atsimerkia nuo 7-osios iki 15-osios dienos po gimimo. Jam prireikia dar 3 ar 4 dienų išsiugdyti gylio pojūtį. Dar keleto dienų reikia prisitaikyti prie vienu metu atsiradusių regėjimo ir klausos pojūčių.

Puikiu pusiausvyros pojūčiu pasižymi jau labai jauni kačiukai, nors iš dalies jie vis dar nevikrūs. Iki dviejų savaičių kačiukas dar sunkiai koordinuoja savo judesius. Vaikščioti keturiomis kačiukas pradeda maždaug 17-ąją gyvenimo dieną. Apie trečiąją gyvenimo savaitę jis jau gali užpakaline koja pasikasyti savo ausį. 35-ąją savo gyvenimo dieną jis sugeba pasikasyti ir įtraukti savo nagus.

Pagrindinės kūno dalys

Pagrindinės anatominės kačiuko kūno dalys vystosi nevienodu greičiu. Kačiukas gimsta su palyginti didele galva, o vėliau pradeda ilgėti kitos kūno dalys: stovintis ant visų keturių kojų kačiukas atrodo aukštas. Galiausiai susiformuoja likusios kūno dalys ir kačiukas įgyja suaugusios katės sudėjimą.

Elgsena

Laižymasis, tuštinimasis ir maitinimasis yra iš dalies įgimtos katės elgsenos savybės (išskyrus žindimą), bet katė mama savo kačiukus greitai jų visiškai išmoko. Apie 15-ąją gyvenimo dieną kačiukas išmoksta palaižyti savo priešakinę koją. Apie 30-ąją dieną jis pradeda susipažinti su kraiko dėžute, braižydamas jos medžiagą. Nuo trečiosios gyvenimo savaitės šioje dėžutėje kačiukas gali vienas atlikti savo reikalus. Nuo ketvirtosios gyvenimo savaitės jis gali maitintis, imituodamas savo mamos elgesį ir taip perimdamas jos mitybos įpročius.  

Specifinė kačių giminės bendravimo elgsena pradeda formuotis maždaug trečiąją gyvenimo savaitę ir pilnai susifomuoja septintąją ar aštuntąją gyvenimo savaitę. Apie trečiąją gyvenimo savaitę kačiukas išmoksta žaisti. Kačiukai žaidžia tarpusavyje bendraudami ir žaisdami bei bendraudami su mama, kuri ir įvykdo šią intraspecifinę socializaciją. Taip kačiukas išmoksta kasytis ir susidomi "grobiu", vabzdžiais ar mažais objektais. Kačių giminei specifiškas grobuoniškas elgesys pradeda formuotis pirmojo gyvenimo mėnesio pabaigoje. Bendrauti su draugiškomis giminėmis (žmonėmis, šunimis…) taip pat išmokstama maždaug nuo trečiosios  gyvenimo savaitės iki trečiojo mėnesio. Kačiukas turi susipažinti ir su vizualiniais, garsiniais ir kitais aplinkos dirgikliais. Glostomas, prižiūrimas po keletą minučių per dieną, bendraudamas su vaikais ir kitais gyvūnais, susipažindamas su įvairiais sklindančiais garsais kačiukas tampa harmoningu gyvūnu. Suaugusios katės elgseną didžia dalimi lemia šio gyvenimo laikotarpio įvairovė.

  • facebook
  • youtube